Roza Hastalığı Nedir, Bitkisel Tedavi

Roza Hastalığı

Özellikle kadınlarda daha sık görülen roza hastalığı daha çok bahar aylarında ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Roza hastalığı yüzün veya vücudun belli kısımlarında kızarıklık olarak ortaya çıkan bir hastalık çeşididir. Gül hastalığı da denilen roza hastalığı bulaşıcı değildir. Bu hastalığın başlıca sebepleri arasında psikolojik etkenler yer almaktadır. Sinir, stres, yorgunluk, ani kayıp, üzüntü, gerginlik, heyecan başlıca sebepleri arasında yer alabilir. Özellikle 30 ila 40 yaş arasındaki kadınlarda daha çok görülme olasılığı olan bir hastalıktır. Yetişkin aknesi olarak da bilinir.

Bu makale ile Roza hastalığı nedir, nedenleri nelerdir, belirtileri ve tedavisi için bitkisel yöntemler nelerdir anlatmaya çalıştık. Haydi okumaya başlayın..

Editör Önerisi : Sivilceye kesin çözüm yüz maskeleri

Roza hastalığı nedir?

Roza hastalığı, ciltte küçük iltihaplı kızarıklık olarak bilinen bir deri hastalığıdır. Özellikle yüz bölgesinde bulunan bu hastalık geçse bile kılcal damar fazla olduğu için iz kalma olasılığı yüksektir. Roza hastalığı tedavi edilmezse cilt dışında göze de zarar verebilen bir hastalıktır. Gözde yanma, kaşınma, batmalara sebep olabilir. Cilt rengi olarak esmer insanlara nazaran daha çok beyaz tenli insanlarda görülür.

Roza hastalığı nedenleri nelerdir?

Yıllardır kesin bir tedavi yöntemi ve tanısı bulunmamakla birlikte sebepleri arasında başlıca olarak genetik yatkınlık söz konusudur. Roza hastalığı genetik olarak yakın olan kişilerin yakalanma riski çok daha yüksektir. Bu kişilerin güneş ışınlarından daha fazla korunmaları ve içecekleri çok sıcak tüketmemeleri gerekir.

Roza hastalığının belirtileri nelerdir?

İlk olarak yüz bölgesinde başlayan bu hastalık ilerleyerek vücudun diğer evrelerinde görülmeye başlanır. Kişiye göre değişik belirtiler gösterebilen roza hastalığı kimin de daha çok kızarıklık oluşurken kimin de daha az kızarıklıkla ortaya çıkabilir. Daha da ilerleyen roza hastalığı ciltte döküntü ve lezyonlara sebep olur. Bir başka belirtisi de burun ve yüzde şişlik oluşmasıdır.

Roza hastalığından korunma yöntemleri nelerdir?

Öncelikle roza hastalığına yakalanmış kişilerin güneş ve aşırı sıcaklardan korunması gerekir. Yine aynı şekilde banyo yaparlarken çok sıcak su ile yıkanmamaları gerekir. Bunların dışında gül hastalığına yakalananların beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekir. Bu hastalıkla mücadele eden birinin çok baharatlı besinler tüketmemesi önerilir. Aşırı yağlı aşırı baharatlı kızarmış besinler hastalığı tetikleyici nitelikte olabilir. Bu sebeple daha az yağlı, az baharatlı ve kızartma yerine fırınlanmış besinleri tüketmek hastalığın seyri açısından da önemli rol oynar. Bir diğer
önemli korunma yöntemi de stres ve sinirden olabildiğince uzak durmaktır. Stresin oldukça fazla olumsuz etkilediği roza hastalığının özellikle alevlenme döneminde mümkün olduğunca olumsuz faktörlerden uzak durulması gerekir.

Roza hastalığı tedavisi nedir?

Başlıca belirtileri ve sıkıntıları kızarıklık ve kaşıntı olduğu için bunların giderilmesine yönelik birtakım önlemler alınabilir. Bu kızarıklıkların azalması için antibiyotik kremler önemli rol oynar. Doğru bir uygulama yapıldığında kısa sürede kurtarılan bir hastalıktır. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren roza hastalığı iki ay sürebilir ve tekrar edebilir. Bu noktada özellikle açık tenli kişilerin güneşte çok uzun süre kalmamaları önerilir.

Roza hastalığı sonrası iz kalır mı?

Ciltte oluşan kabarcık ve kızarıklıklar iz bırakabilir. Oluşan kabarcıkları beklemeden kaşımak ciltte ize sebep olabilir.

Roza hastalığı çeşitleri nelerdir?

Rozasea Conglobata: Çoğu zaman kadınları etkiler. Katılaşmış plaklar ve eritematöz ciltte kanamalı apse görülebilir.
Rozaseada İnatçı Ödem: Oldukça nadir görülen bir türdür. Tespit edilmesi oldukça zordur. Kişi özellikle alın, kaş, burun ve yanaklarda kırışıklık şikayeti ile gider. Bu bölgelerde sert bir ödeme rastlanır ve sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Halojen Rozasea: İyodürler. Halojenlere maruz kalınca ortadan kalkar ve lezyonlar düzene girer.
Gram-Negatif Rozasea: Özellikle ağız ya da göz çevresinde derin nodüller ve sarı püstüller ile karakterize almaktadır. Tanısı çok kolay gözden kaçabilir çok dikkat edilmesi gerekir. Püstüllerin içerisine yapılan kültür analizi ile tanısı koyulup tedaviye başlanılabilir.
Steroid Rozasea: Hastalığa yakalanan kişiye yanlışlıkla uzun süre güçlü tropikal steroidler ile tedavi edilirse bu durum ortaya çıkmaktadır. İlk etapta hastalık azalır ancak zaman içerisinde noldüller, komedonlar, papülopüstüller gibi belirtiler ortaya çıkar. En önemli şikayetler yanma, kaşınma, acı hissi ve kırmızılıktır. Streoidlerin kesilmesi başlarda rozaseada bazen çok şiddetli alevlenmeye de yol açar.
Lupuoid Rozasea: Lezyonlardan daha az ödemlidir. Normal gözüken bir cilt üzerine yerleşmişlerdir.
Bazen yaygın şekilde kırmızı ve pürüzlü halde olabilirler. Göz çevresini etkiler ve sarı kahverengimsi veya kırmızımsı papül veya nodüller ile karakterize olur.
Oftalmik Rozasea: Göz belirtileri yanma, batma, kuruluk hissi, ışığa hassasiyet, bulanık görme, göz kapağı kenarında telanjiyaktezilerdir. Tanı için oftalmik muayene yapılması gerekir.
Rozasea Fulminans: Ani başlangıç çene, yanaklar ve alın başta olmak üzere bir suratta kırmızı renk halini alır. Yüzde kırmızıdan maviye renk değişimi ve şişme gözlenir. Bu durumda genellikle gözler etkilenmez. Sebore hastalığın başlangıcı ile ciddi bir biçimde artar. Genellikle ergenlik dönemi sonrasında kadınları etkiler. Bu da kişide duygusal travmalara sebep olabilir.

Roza hastalığı bitkisel tedavisi nedir

  • Hindistan Cevizi Yağı: Gül hastalığında hayvansal yağ tükettiğinizde yüzünüz şişiyorsa Hindistan cevizi yağı bu şişliği azaltır.
  • Bal: Doğal bir antimikrobiyal olan bal kızarıklığı önler. Haftada bir kez bal maskesi uygulayarak roza hastalığına karşı savaş açmış olabiliriz.
  • Lavanta Yağı: Yüze direk uygulanması sakıncalı olabilen bu yağ antiseptik ve enflamatuar özellikler taşır. Böylece kan damarlarına ulaşıp daha küçük ve daha az görünür olmalarını sağlar.
  • Salatalık Maskesi: Cildi nemlendiren salata gözenekleri açar ve damar boyutlarının küçülmesine sebep olur.
  • Aloe Vera: Vücudun herhangi bir yerinde enflasmasyonunu azaltmada oldukça etkilidir. Bu hastalıkta da kızarıklığı azaltır ve rahatlatır.
  • Yeşil Çay: İçerisinde fito koruyucu bileşenleri ve antioksidan bulunur bu da hastalığa sebep olan iritasyondan kurtulur.
  • Meyan Kökü: Meyan kökü tahrişe ve kızarıklığa iyi gelir. Cilt hücrelerinin yeniden oluşmasını ve iyileşmesine neden olur. Bu bitki ile kan damarları daima küçük kalır.
  • Zerdeçal: Bütün vücuttaki enflamasyonu azaltarak içeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücuda büyük fayda sağlar.
  • Somon: Somon ve diğer balıklar da roza hastalığının tedavisinde oldukça etkilidir. Bunu sağlayan da içlerindeki omega 3 asitleridir.

Roza hastalığı nedir, roza hastalığı nedenleri nelerdir, roza hastalığı belirtileri nelerdir, roza hastalığı bitkisel tedavi ve tedavi seçenekleri nelerdir sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. roza hastalığı, roza hastalığı nedir, roza hastalığı bitkisel tedavi

HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN