Sağlıklı Yaşayın, Daha Uzun Yaşayın

Ömür Allah’ın takdiridir elbet Allah’ın verdiği canı korumak da önemlidir. Yaşam tarzınızda birkaç değişiklik yapmak, daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir. Yakın geçmişte yapılan bir araştırma, sigara içmek, fazla alkol tüketmek, egzersiz yapmamak ve yeterli meyve ve sebze yememek gibi dört kötü davranışın sizi daha erken mezara sokabileceğini ve
aslında 12 yaş kadar yaşlandırabileceğini buldu.
Neyse ki, bu ve diğer sağlıksız davranışları düzeltmek için bir şeyler yapabilirsiniz. Aşağıdaki dokuz alışkanlığı benimseyip bedeninizi genç hissetmek için kullanın.
Sağlıklı Yaşayın Uzun Yaşayın

 Aşırı Yemeyin

 Daha uzun yaşamak istiyorsanız tabak üzerine biraz yiyecek bırakmanız iyi bir fikir olabilir. Dünyanın dört bir yanındaki ömürleri araştıran yazar Dan Buettner, en eski Japon insanlarının sadece% 80 oranında doyduklarını hissettiğinde yemek yemeyi bıraktıklarını buldu.
Louis Üniversitesi araştırmacıları daha az yemenin yavaş yavaş yaşlanmanıza yardımcı olduğunu doğruladı; 2008’de yapılan bir araştırmada kalorilerin sınırlandırılmasının metabolizmayı yavaşlatan ve
yaşlanma sürecini hızlandıran bir tiroid hormonu olan T3 üretimini düşürdüğünü bulmuşlardır.
Sağlıklı Yaşayın Uzun Yaşayın

Cinsel Hayatınıza Özen Gösterin

 Haftada iki ile üç kez tatmin edici bir seks yapmak, hayatınıza üç yıla kadar katkıda bulunabilir. Meşgul olmak etkileyici miktarda kalori yakabilir; Bunun yerine 30 dakika koşabilirsiniz (Hangisini tercih ederdiniz?)
 Düzenli cinsel hayat kan basıncınızı düşürebilir, uykunuzu geliştirebilir ve
kalbinizi koruyabilir.
Sağlıklı Yaşayın Uzun Yaşayın

Güneşten korunun

Çok fazla güneşten kaçınılmaması cilt kanserine neden olabilir.Güneşten kaçınmak kırışıklıkları, ince çizgileri ve sarkık cildi önleyerek genç görünmenizi sağlayabilir. Günlük cilt bakım rejimine güneş kremi eklemek için asla çok erken veya çok geç değildir (30 ya da daha yüksek SPF arayın). Ve yalnızca yüzünüze odaklanmayın. Göğsünüzdeki ve göğüsteki güneş hasar noktaları ve lekeler sizi daha yaşlı yapacaktır.
Sağlıklı Yaşayın Uzun Yaşayın

İletişim Kurun, Sosyal Olun

 Araştırmalar, güçlü bir arkadaşı ve ailesi olmayan kişilerin kalp hastalığı riskinin daha fazla olduğunu gösteriyor. Yalnızlık , iltihaba neden olabilir ve sağlıklı insanlarda, yüksek kolestrol veya sigara içmek kadar tehlikeli olabilir.  Yalnızlık, depresyona eğilimli yaşlı insanlar için en büyük riski teşkil etmektedir.
Sağlıklı Yaşayın Uzun Yaşayın

Alkol Tüketmeyin, İlla da Tüketecekseniz Ayarını Kaçırmayın

 Günlük alkol tüketimi, 2 kadehten fazla olanlarda, kilo alımından ilişki kurma sorunlarına kadar değişen zararlı etkilere neden olabilir. Ancak daha küçük miktarlarda, alkol aslında sizin için iyi olabilir. Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi’ndeki 2010 yılındaki bir çalışmada hafif içme
(kadınlar için günde bir, erkeklerde iki olmak üzere) önemli kalp faydalarına bağlandı.
Sağlıklı Yaşayın Uzun Yaşayın

Meyve ve sebze tüketimini arttırın

Günde üçten az porsiyon meyve ve sebze almanın sağlığınıza faydası çok büyüktür. Lif ve vitaminler, meyveler ve sebzelerle dolu beslenme gücü, kalp hastalığı riskinizi % 76 düşürebilir ve meme kanseri riskinizi azaltmada bile bir rol oynayabilir. Ek olarak, meyve ve sebzelerde bulunan antioksidanların iltihaplanma ve dolaşımı güçlendiren güçleri kırışıklıkları
giderebilir.
Sağlıklı Yaşayın Uzun Yaşayın

Zindeliğe odaklanın

Günlük egzersiz , gençliğe sahip olmak için en önemli şey olabilir. 2008 yılındaki bir araştırma, düzenli yüksek yoğunluklu egzersizin (koşu gibi) yaşamınıza dört yıla kadar katkıda bulunabileceğini ortaya koydu. Örneğin ılımlı egzersizler bile (örneğin, her gün 30 dakikalık bir yürüyüşle) kalp problemleri riskini azaltabilir.
Sağlıklı Yaşayın Uzun Yaşayın

Sigara içmeyin

Sigarayı bırakmak , belki de sağlığınız ve ömrünüz için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Amerikan Kamu Sağlığı Dergisinde yayınlanan bir araştırma, 35 yaşına kadar sigarayı bırakan kadınların yaklaşık altı ila sekiz yıl boyunca hayatlarını arttırdığını buldu. Alışkanlığı atmak için asla geç değildir. Akciğer kanseri veya KOAH’lı hastalar gibi zaten akciğerlerinde önemli hasara yol açan sigara içicilerde sigarayı bırakmak hastalığı yavaşlatabilir ve sağkalım oranlarını artırabilir.