Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Yutmanın Faydası Var Mı?

Hem sivri lezzeti ile hem de ilaç olarak yüzyıllarca kullanılan bir bitki olan sarımsağı çiğnemeniz durumunda pek çok yeni arkadaş edinmeyebilirsiniz. Soğan ailesinin bir üyesi olan sarımsak, kendine özgü ve birçok insana hoş olmayan koku veren, Alisinin adı verilen güçlü bir kükürt bileşiği içerir. Sarımsak halk arasında doğal antibiyotik olarak bilinir. Çoğu tıbbi bilimsel araştırma sonucu da bunun doğru olduğunu kanıtlıyor. Sarımsağın yararları için pişirerek mi tüketmeliyiz?, sarımsağı yutmanın faydası var mı? şeklinde sıkça merak edilen sorulara makalemiz ile cevaplar vermeye çalışacağız. Sarımsağın faydaları nelerdir detaylarıyla ele alacağız. Sizde merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz. Sarımsağın faydalarından bahsetmeden önce bilimsel bazı kanıtları açıklayarak başlayalım.

Sarımsağın Mucizevi Faydalarının Bilimsel Kanıtı

Sarımsaktaki Alisinin, vücuttaki antioksidan aktivite (vücuttaki zararlı serbest radikallerle savaşma yeteneği) sergileyen güçlü bir bileşen olduğunu bilim adamları araştırmaları ile ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmaların çoğunda hayvan denekleri kullanılmış olsa da, insanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar da olumlu sonuçlar vermiştir. Araştırmacılar ayrıca, sarımsak özü, sarımsak yağı, sarımsak tozu, çiğ veya pişmiş taze sarımsaklar da dahil olmak üzere çok çeşitli sarımsak türleri ile araştırmalarını gerçekleştirmiştir.

The Journal of Nutrition’da yayınlanan 2016 incelemede yazar, insanlar üzerinde 20 farklı denemeyi değerlendirdi ve sarımsak takviyelerinin, her ikisi de kalp hastalığı için risk faktörü olan kan basıncını başarıyla düşürdüğü ve yüksek kolesterol seviyelerini iyileştirdiği sonucuna vardı. Aynı inceleme, ayrıca sarımsağın bağışıklığı arttırdığına ve solunum yolu enfeksiyonlarını azaltmaya ve iyileştirmeye yardımcı olduğuna dair klinik kanıtlar bulmuştur.

Sarımsağın bağışıklık fonksiyonunu iyileştirme yeteneği de kanser araştırmacılarının dikkatini çekmiştir. Yine, çoğu çalışma test tüplerinde veya hayvanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. 2016 yılında Kanser Epidemiyolojisi, Biyobelirteçler ve Önleme başlıklı bir çalışmada, bilim adamları çiğ sarımsak yemenin Çin deneklerinde akciğer kanserini önlemeye yardımcı olduğu sonucuna varmışlardır. Sarımsağın faydalarının kanıtı olan çalışmalardan kısaca bahsettik. Şimdi maddeler halinde faydalarını listeleyelim.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Yutmanın Faydası Var Mı?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın sağlık yararları; kan basıncının kontrol edilmesi, vücut bağışıklığının arttırılması, LDL kolesterol seviyelerinin azaltılması, nörolojik-dejeneratif hastalıkların önlenmesi, ağır metal toksinlerinin vücuttan çıkarılması, kemik dokusunun faydalanması ve mikroflora kültürlerinin optimize edilmesini içerir. Diğer yararları arasında kan pıhtılarının önlenmesi, maya enfeksiyonlarının tedavisi, astım ataklarının azaltılması, göz sağlığının desteklenmesi, karaciğer kalbinin desteklenmesi ve egzamanın tedavisinde yardımcı olma yer alır.

1. Tansiyonu dengelemeye ve kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Sarımsak, anti-hipertansif ilaçlar kullanan ve bunun üzerinde zayıf bir kontrol sahibi olan kişilerde yapılan bir çalışmada açıklandığı gibi, kan basıncını düşürme üzerinde derin etkiye sahiptir. 1 g / gün civarında (standartlaştırılmış sarımsak kapsülleri şeklinde) sarımsak takviyesinin, birçok durumda reçeteli ilaçlarla karşılaştırılabilir olarak, kan basıncı seviyelerinde büyük bir azalmaya neden olduğu bulunmuştur. Bu etkinin, kan damarları üzerinde vazodilatör etkisi olan sarımsakların polisülfitleri nedeniyle, onları genişletip damar duvarı gerginliğini azalttığı düşünülmektedir.

2. Sarımsak bağışıklığı arttırır.

Sarımsak, bağışıklığınızı arttırma konusunda çok etkili olabilir, zira soğuktan çok daha nadir görülen ve zor görülen suşlar da dahil olmak üzere enfeksiyonlara neden olan çok çeşitli bakterileri başarıyla öldürür. Bağışıklıktaki bu artış, bu mikropların öldürülmesinin yanı sıra, ilk etapta enfeksiyonların oluşmasını da önleyen bileşik allisin varlığından kaynaklanmaktadır. Alisinin ayrıca çok yönlü bir bağışıklık arttırıcı kılan anti-fungal ve anti-viral özelliklere sahiptir. Sarımsağın faydaları arasında en öne çıkanlardan biri bu özelliğidir.

3. LDL Kolesterol düzeylerini düşürür.

Kolesterolü düşürücü etkileri için sarımsak kullanımı dünyadaki en popüler faydalarından biridir. LDL Kolestrolü 10-15 oranında azaltabilmek oldukça iyi yaptığı bir şeydir. Tüm dünyada birçok insan bu amaç için ezilmiş sarımsak özünü tüketir.

4. Nöro-Dejeneratif hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Alzheimer, Parkinson, demans, nöro-dejeneratif hastalıkların beyindeki kronik iltihaplanma ile güçlü bir bağlantısı vardır ve bu da nöronlara zarar veren bazı proteinlerin birikmesine neden olur. Sonuçta yaşlanma ve zihinsel gerileme hızlanır. Sarımsak takviyesi, karaciğer tarafından üretilen anti-oksidan enzimlerin seviyelerini arttırdığı, serbest radikallerin etkisinin tamponlanmasına ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olduğu bulunmuştur. Bu, kan basıncındaki ve kolesterolündeki azalmalar ile birleştiğinde, bu hastalıklara karşı etkili bir önleyici ve tedavi edici fayda sağlar.

5. Ağır metal toksinlerinin vücuttan atılmasını sağlar.

Ağır metaller aşırı derecede toksiktir ve kendilerini derin yağ katmanlarına ve organ dokusuna gömme yöntemine sahiptir. Bu çok tehlikelidir, çünkü kanserden organ yetmezliğine ve daha fazlasına kadar pek çok istenmeyen etkilere neden olabilir. Sarımsak, bu ağır metalleri tespit etmeye ve vücut tarafından atılmalarını teşvik etmeye yardımcı olabilir. İşiniz riske maruz kalmayı gerektiriyorsa veya çok miktarda balık ve deniz ürünü tüketiyorsanız, sarımsak tüketmeye özen göstermelisiniz. Sarımsağın faydaları arasında öne çıkanlardan biri de temizleyici özelliğidir.

6. Kemik dokusu üzerinde olumlu faydaları bulunmuştur.

Sarımsak kemik sağlığı için gerekli mineralleri yeterli miktarda içerse de, bu kemik sağlığını geliştirmedeki birincil tedavi yöntemi değildir. Aksine, menopoz sonrası kadınlarda da görüldüğü üzere sarımsak, kemik dokusu üzerindeki sözde östrojen benzeri etkilerinden kaynaklanmaktadır. Kemiğin korunmasındaki etkinliğini doğrulamak için daha fazla çalışmanın yapılması gerekmesine rağmen, kemik sağlığınızı desteklemek için onu daha fazla yemenizin hiçbir yan etkisi yoktur.

7. Mikroflora kültürlerini optimize etmeye fayda sağlar.

Sindirim sistemimiz, değişiklik yapıldığında olumsuz etkilere neden olabilecek bir dizi iyi ve muhtemelen patojenik bakteri barındırmaktadır.  Bununla birlikte, sarımsak, antibakteriyel özellikleri sayesinde, “kötü” bakteri kültürlerini olması gerektiği yerde tutmaya yardımcı olabilir. İlginçtir ki, probiyotik bakterileri güçlü bir reçeteli anti-biyotiklerin yapacağı gibi olumsuz yönde etkilemiyor gibi görünmektedir.

8. Kan pıhtılaşmasını önler.

Kanın pıhtılaşması, kanın çok fazla pıhtılaşmamasını veya yeterli olmamasını sağlamak için tamamen dengelidir. Spektrumun her iki ucu da kötü olsa da, aşırı pıhtılaşma, bilmeden kalp krizlerine ve felçlere neden olabileceğinden özellikle tehlikelidir. Bir saniye ince oturuyor olabilirsiniz, daha sonra bir pıhtı orijini olduğu yerden ayrılır ve beyne veya akciğerlere doğru ilerler ve önemli bir küçük arteri bloke eder. Sarımsak tüketimi, tromboembolik olay geçirme riskini azaltır, bu nedenle daha fazla sarımsak tüketmeye veya takviye etmeye çalışın.

9. Maya enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur.

Sarımsak, zayıf kan şekeri kontrolü olan şeker hastaları gibi, kendilerini sık sık deneyimleme eğiliminde olan kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonlarının oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. Sarımsak, mantarların büyümesini engelleyen mantar önleyici özelliklere sahiptir. Nasır tedavisine yardımcı olması da sarımsağın faydaları arasında yer alır.

10. Astım bölümlerini azaltabilir.

Astım, aşırı duyarlılık tepkilerinin oluşumunu artıran bağışıklık bileşenine sahip bir hastalıktır. Bu nedenle astım hastaları, alerjileri veya kronik rinitleri olma ihtimalini daha fazla bulabilirler. Sarımsak tüketimi, astım ataklarının ortaya çıkmasını azaltmaya yardımcı olarak, çevresel uyaranlara karşı aşırı duyarlılıkta azalma ile ilişkilendirilmiştir.

11. Sarımsağın gözelere faydaları bulunmaktadır.

Yeşil bitkilerin çoğu antioksidan içeriği nedeniyle göze yarar sağlarken , sarımsak işleri biraz farklı yapar. Birincisi, sarımsak glokom için popüler bir katkı faktörü olan göz içi basıncını azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca keratite (korneanın enfeksiyonu) neden olabilecek organizmaları baskılayabilir. Sarımsak ayrıca, ağır metal maruziyetinin gözler üzerindeki etkilerini dengeleyerek gözlerin retina hücrelerinin ölümünü önleyebilir.

12. Sarımsağın karaciğere faydaları vardır.

Sarımsak, karaciğere detoksifikasyon için gerekli enzimlerin üretilmesine yardımcı olur, ki bu mükemmel bir başlangıçtır, ama hepsi bu kadar değil. Karaciğerde yağlanma hastalığından muzdarip birçok insanda, alkol veya aşırı karın yağı ve metabolik fonksiyon bozukluğu nedeniyle görülmektedir. Sarımsak, alkolik olmayan karaciğer yağlanma hastalıklarını gidermeye iyi gelir ve organın bir kez daha optimal çalışmasına yardımcı olur.

13. Egzama tedavisinde yardımcı olabilir.

Egzama çok çeşitli nedenlere sahip olabilirken, güçlü bir altta yatan benzerliğin var olduğu görülüyor; bağışıklık bozukluğu. Bu anormal beyaz kan hücresi işlevi, enfeksiyonun artmasına neden olan bastırma veya astım gibi genetik soyu olan başka bir hastalık şeklinde olabilir. Egzama bu kişilerde daha sık görülür ve çok rahatsız edici bir durum olabilir. Sarımsak tüketimi, döküntü dökülme sıklığını azaltabilir, iyileşmeyi teşvik edebilir ve kaşınmanıza neden olan histamin etkisini en aza indirebilir. Bunu diyetinize eklemek faydalı bir hareket olacaktır.

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın saça faydaları da oldukça etkilidir.Saça faydalarından bazıları;

Sarımsağın Cilde Faydaları Nelerdir?

  • Akne, Sivilce ve Leke Tedavisinde Kullanılır.
    Aknelerden kurtulmanız için uygulayabileceğiniz diğer bir yöntem ise 2-3 parça sarımsağın suyu ile aynı miktarda beyaz sirkeyi karıştırıp sorunlu bölgeye sürmektir. Beyaz sirke cildin PH seviyelerini korurken, sarımsak enfeksiyon ile savaşacaktır.
  • Siyah Noktaların Giderilmesinde Kullanılır. Sarımsak kullanarak siyah noktalarınızdan kurtulabilmeniz mümkündür. Bunun için tek yapmanız gereken 2-3 diş sarımsağı ezip, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1-2 damla çay ağacı yağı ve yarım yemek kaşığı limon suyu ile karıştırmaktır. Ardından daha kalın bir macun elde etmek için bir miktar bal eklenmeli ve hazırlanan karışım ince bir tabaka şeklinde temiz cilde sürülmelidir. Yaklaşık 2-3 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.
  • Çatlakları gidermeye yardımcı olur. Sarımsağın cilde faydaları arasında mantar ve egzamaya iyi gelmesi de bulunur. Mantar için sarımsağı ikiye bölerek direkt mantarlı bölgeye sürün. İltihabı azaltır, kaşıntıyı giderir. Egzama için sarımsağı ezin, suyunu egzama olan bölgeye sürün. Gece yatmadan önce yapacağınız uygulamaları sabah iyice temizleyin.

Sarımsağın faydaları ile ilgili detaylıca da bilgiler verdik. Sarımsağı çiğ mi pişmiş mi yemeliyiz?

Sarımsağı Çiğ mi Pişmiş mi Yersek Faydalıdır?

Bir çiğ sarımsak dişinin doğranması, kesilmesi veya çiğnenmesi eylemi, Alisini serbest bırakır, böylece çiğ sarımsak, sağlık için pişmişden daha faydalı olabileceği teorisine yol açar. Bir bilim adamı ekibi 2013 yılında Serbest Radikaller ve Antioksidanlar dergisinde yapılan bir tüp çalışmasının sonuçlarını yayınladı ve sarımsakların pişirildiğinde antioksidan özelliklerini kaybettiğini gösterdi. Bununla birlikte, 2017 yılında Gıda Kimyası’ndayayınlanan bir araştırma da , özellikle sarımsaklı kızartmalarda çabuk pişirilen pişmiş sarımsağın, antioksidan kapasitesini koruyamadığını gösterdi. Ayrıca çiğ sarımsakta güçlü antioksidan aktivite keşfedildi.

Sarımsağı Yutmanın Faydası Var mı?

Sarımsağı yutmanın faydası vardır elbette o da basittir. Ağzınızda koku oluşmaz ve vücutta eriyeceğinden herhangi bir mide rahatsızlığınız yoksa eriyecektir. Hazmı kolaydır. Çiğ sarımsağın faydaları için sarımsağı yutmanız etkili ve kokusuz bir yöntemdir.

Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Sarımsak, Alzheimer’den farklı kanser türlerine kadar her şeyle mücadele etmek için süper güçlere sahip olup olmadığı görülüyor. Bilim adamları, sarımsakların diyetinize sağlıklı bir katkı sağladığına inanıyorlar. En fazla fayda için, istemediğiniz sürece çiğ sarımsak çiğnemek zorunda değilsiniz.

Güçlü tadı sakıncası yoksa, birkaç diş sarımsak ekebilir ve onları yeşil salataya, ızgara sebzelere, makarna soslarına ya da börülce çorbalarına ekleyebilirsiniz. Daha hafif bir lezzet için, biber, mantar, yeşil fasulye ve zencefilli karides gibi en sevdiğiniz protein ve sebzeler kombinasyonunuzla yapılan karıştırılmış patates kızartmasında sarımsak kullanın. Ev yapımı salata soslarına veya balık ve tavuk için yoğurtlu soslara kıyılmış sarımsak ekleyin. Taze salsa için doğranmış domates, kişniş, soğan ve acı biberle birleştirin.

Sarımsak Nedir ve Tarihçesi Kısaca

Dünyanın en popüler bitkilerinden biri olan sarımsak, binlerce yıl öncesine dayanan zengin bir tarihe sahiptir. Allium sativum ismiyle, sarımsak iki yerde ortaya çıkmış gözüküyor. Orta Amerika ve İran, ancak kayıt tarihinin başlarında Mısır’da kayda değer bir varlığı vardır. Sarımsaklar soğan ailesine ait bir bitkidir.

Bugün sarımsak, iklimin serin olduğu ya da gölgeli bölgelerde yetiştirildiği göz önüne alındığında, dünyanın birçok yerinde yetiştirilmektedir. Bu sayede birçok öğüne dahil olmak için ideal bir bitkidir ve aynı zamanda çeşitli durumlar için bitkisel bir ilaç olarak kullanılır.

Sarımsağın Besin Değerleri

Diyet Lif -2g% 8 RDA 
Toplam Yağ -0.5g 
Protein -6.5g% 13 RDA 
Vitamini C -31mg% 52 RDA 
Tiamin -0.2mg% 13% RDA 
Riboflavin -0.1mg% 6 RDA 
Niacin -0.7 mg% 4 RDA 
B6 Vitamini -1.2mg% 62 RDA 
Pantotenik Asit 0.6mg% 6 RDA 
Kalsiyum -180mg% 18 RDA 
Demir -1.7mg% 9 RDA 
Magnezyum -25mg% 6 6 RDA 
Fosfor -155mg% 15 RDA 
Potasyum -400mg% 11 RDA 
Çinko -1.2mg% 8 RDA 
Bakır -0.3mg% 15 RDA
Manganez -1.7mg% 84 BKA 
Selenyum -14.2mgg% 20 BKA

Sarımsağın faydaları nelerdir, sarımsak yutmanın faydası var mı şeklinde sorularınıza cevap verdik. Ayrıca sarımsak ile ilgili birçok faydalı bilgi ekledik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.