Siğil Neden Çıkar? Nasıl Geçer? Etkili Yöntemler

Vücudunuz herhangi bir bölgesinde olağan dışı bir çıkıntı, kabarcık mı görüyorsunuz? Bu kabarcık küçük ve sert ise siğil olabilir. Sağlıklı bireylerde siğillerin %20’si 3 ay içerisinde kendiliğinden geçerken bazılarının geçmesi 2 yıl kadar sürebilir. Makalemiz ile sizlere bu siğil neden çıkar, neden oluşur, tedavi yöntemleri nelerdir sorularının cevaplarını derledik. Öncelikle siğil nedir, neden olur sorusunun cevabı ile başlayalım.

Siğil Nedir?

Siğil, cilt üzerinde bir virüsün neden olduğu küçük, sert kabarcıklar şeklinde oluşan cilt problemidir. Çoğu zaman ağrısız olsa da bazen siğiller ağrılı ve rahatsız edici olabilir. Cildinizde oluşan kötü görüntü utanç verici hal alabilir. Peki ciltte bu problem neden oluşur ya da çıkar işte cevabı..

Siğil Neden Çıkar?

Siğillerin oluşma nedeni Hpv (İnsan Papilloma Virüsü) isimli bir virüstür. HPV virüsü cilde kesik veya sıyrık gibi minimal travma alanları yoluyla bulaşabilir. Siğil oluşması nedenleri arasında ortak duş kullanımı, etin mesleki kullanımı ve immünosüpresan ilaçlar veya HIV / AIDS gibi hastalıklardan dolayı baskılanmış bir bağışıklık sistemi vardır. İyi bağışıklık sistemlerine sahip kişilerde, siğiller genellikle zararsızdır. Siğiller temas yoluyla bulaşır. Bulaşıcı bir cilt problemi olan siğil hiçbir tedavi yöntemi uygulanmazsa sağlıklı kişilerde 3 ay ile 2 yıl arasında bir sürede geçebilir.

Cildinizde siğil oluşursa üzülmenize gerek yok, siğilin birçok tedavi yöntemi var. Siğillerden kurtulmak için öncelikle bilmeniz gereken sahip olduğunuz çeşidi bilmektir.

Siğil Çeşitleri Nelerdir?

Siğil virüs nedeniyle oluşur demiştik. Hpv virüsü 100’den fazla çeşide sahiptir. Virüs tipine göre de siğiller farklılık gösterebilir. Buna göre de siğil çeşitlere sahip bir cilt problemi diyebiliriz.

  • Yaygın siğil (Verruca vulgaris ) en çok ellerde görülen, pürüzlü bir ten rengi yüzeye sahip siğillerdir. Görülen siğil problemlerinin %70’i yaygın virüslerdir.
  • Düz siğil (Verruca plana ) çoğunlukla ellerin sırtlarında ve bacaklarda görülen, pürüzsüz, düz tepeli, sarı-kahverengi renge sahip virüslerdir.
  • Ara siğil, yaygın ve düz siğillerin bir arada görülmesidir.
  • Subungual ve Periungual Siğil Tırnak altı veya ayak tırnaklarının altında ve çevresinde görülen siğil çeşididir.
  • Plantar siğil (Verruca plantaris) ayak tabanlarında görülür ve çok kalın kalibreli gibi görünür.
  • Genital siğil, cinsel organlarda görülen yumuşak büyümelerdir. İnsan papilloma virüsünün (HPV) spesifik suşlarının neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.

Siğil nedir, neden çıkar ve siğil çeşitlerini öğrendik. Şimdi siğil nasıl geçer öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Siğil Nasıl Geçer? Etkili Yöntemler

Siğil oluşmasını önlemenin veya tedavi etmenin en önemli kuralı bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini  ve kefir gibi probiyotik yüklü çinko bakımından zengin yiyeceklere ve içecekler tüketmek gerekir. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler başıklı yazımız okuyarak daha detaylı öğrenebilirsiniz. Siğiller bazen ağrılı ve rahatsız edici olabileceğinden hızlıca tedavi edilmesi istenir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek dışında daha hızlı ve etkili siğil tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

1. Siğil ilacı kullanarak tedavi sağlanabilir.

Salisilik asit içeren kremler, reçeteli siğil ilacı, siğilleri tedavi etmeye yardımcı olur. Salisilik asit içeren siğil ilacı düzenli olarak uygulanmalıdır ve sonuçları her hastada aynı olmayabilir. Araştırmalar, salisilik asidin siğil dondurma tedavisi (kriyoterapi) ile birleştirildiğinde daha etkili olduğunu göstermektedir, bu nedenle doktorunuz kriyoterapiyi de önerebilir.

2. Siğil dondurma tedavisi uygulanabilir.

Kriyoterapi siğilin sıvı azot ile dondurularak geçirilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi haftalar sürebilir ve ağrılıdır. Sıvı azot ile dondurma işlemi ile siğil etrafında bir kabarcık oluşur. Kabarcık soyuldukça siğilin tamamı ya da bir kısmı soyulur. Siğil dondurma tedavisi siğillerin tamamen ortadan kaybolmasına kadar birkaç haftada bir tekrar edilir. Siğiller geçtikten sonra yine salisilik asit içeren siğil kremi ya da siğil ilacı kullanılarak kalıcı tedavi sağlanır.

3. Bağışıklık Tedavisi uygulanabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilaç ya da aşılar kullanılır. Doktorunuz antijen takviyesi ile siğil tedavisi sağlayabilir.

4. Küçük bir cerrahi operasyon ile siğil tedavi edilebilir.

Siğil veya siğiller elektrikli bir iğne kullanılarak kesilir. Bu prosedür ağrılı olabileceğinden, önce cilt uyuşturulur. Cerrahi yaralara neden olabileceğinden tipik olarak plantar siğillerin tedavisinde kullanılmaz. Daha çok genital siğil tedavisi için cerrahi operasyon yapılmaktadır.

5. Lazer tedavi ile siğil geçer.

Lazer cerrahisi siğil dokusunu yakmak ve yok etmek için yoğun bir ışık demeti veya lazer kullanır. Lazer tedavisinin etkinliğine dair kanıtlar sınırlıdır. Ayrıca ağrı ve yaralanmalara neden olabilir.

Bu 5 maddelik listemizde Siğil nasıl geçer sorusuna tıp anlamında cevplar verdik. Bu yöntemlerle tedavi mümkün olabilir ancak bazı yan etkiler de görülebilir. Örneğin; Siğil ilacı ya da siğil kremi uzun süreli kullanımda ciltte tahrişe, ağrı ve şişliğe hatta kızarıklığa neden olabilir. Siğil dondurma tedavisi tekrar tedaviye ihtiyaç duyabileceğinden maliyetli olabilir. Lazer ve cerrahi operasyonlar ciltte yaralara ve kalıcı görüntü bozukluklarına neden olabilir. İşte bu endişelerden dolayı doğal yollardan siğillerden kurtulamnın yolları aranabilir. Siğil doğal yollardan nasıl geçer sorusunun cevabına geçelim.

Doğal Yöntemler İle Siğil Nasıl Geçer?

1.Muz Kabuğu ve Sarımsak ile siğil tedavisi sağlanabilir.

Muz kabuğu ve sarımsak sivilce ve böcek sokması tedavisi gibi siğil tedavisine de yardımcı olabilir. Bu iki gıda maddesinin plantar, düz ve yaygın siğillerin tedavisinde başarılı olduğu ispatlanmıştır. Sarımsak antibiyotik özelliğe sahiptir. Muz kabukları antioksidan, yağ asitleri ve çinko bakımından zengindir. Muz kabuğu ya da sarımsak hangisini kullanırsanız kullanın, 3 hafta boyunca geceleri düzenli olarak uygulamanız gerekir. Siğiller ölmeye başlarsa siyah bir renk alacaktır. Tedavinin etkisini buradan test edebilirsiniz.

Kullanımı;

  • Muz kabuğu siğil tedavisi; Bir parça muz kabuğunu kesin, siğilin üzerine yerleştirin. Bant yardımı ile sabitleyin.
  • Sarımsak siğil tedavisi; Siğil ve çevresindeki cildi ince bir zeytinyağı tabakasıyla kaplayın. Siğil üzerine ince bir dilim taze sarımsak koyarak bant ile sabitleyin.

2. Elma sirkesi doğal siğil tedavisi sağlar.

Elma sirkesi doğal bir siğil yok edici olarak uygulanabilir. Bir pamuk topunu elma isrkesi ile ıslatın ve doğrudan siğile uygulayın. Gece boyunca bir bandajla örtün. Bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Siğiller geçene kadar tekrarlamalısınız.

Bu doğal yöntemler dışında halk arasında çok sık uygulanan alternatif tıp yöntemi de bilinmektedir. Özellikle çok eski yıllardan bu yana süre gelen bazı siğil tedavi yöntemleri uygulayanlar bulunmaktadır. Bu yöntemler pek inandırıcı gibi gelmese de gerçekten işe yarayanlar mevcuttur. Aslında her bir siğil tedavicisi diyelim uyguladığı yöntem esnasında siğil duası okur. Peki siğil duası nedir, işe yarıyor mu ne dersiniz bir göz atalım.

Siğil Duası Nedir?

Siğil duası, rivayete göre Peygamber efendimiz tarafından eşinin elinde çıkan siğil geçirmek amacıyla okunan duadır. Yine rivayete göre duanın okunması sonrasında siğil iyileşmiştir. Siğil duası diğer adı ile Temren duası halk arasında bulunan şifacıların uyguladıkları tedavi esnasında okudukları duadır. İşte siğil duası;

“Em ebremu emren fe inna mübrimün. Allahümme müsağğira’l-kebiri ve mükebbira’s-sağiri sağğir ma bi.”

Türkçe siğil duası; “Yoksa onlar işi sağlam mı tuttular? Muhakkak ki asıl biz, işi sağlam tutanlarız. Büyüğü küçülten ve küçüğü büyülten Allah’ım! Bu bendekini (siğilleri) küçült”

Siğil duası işe yarıyor mu?

Dua kavramı ilahi dinler için en önemli kavramlardandır. Tek tanrılı dinlerde her şey yaratıcıdan dilenir ve bunun yöntemi de dua etmektir. Çok mistik görünse de birçok kez dua üzerine istenilenin gelişmesi tanrıya bağlılığı ve inancı geliştirir. Neyse halk arasında “siğil duasıyla siğillerim geçti” ya da “yaşlı bir teyze ya da amca dua okudu, siğillerim geçti” diyenler ile karşılaşabilirsiniz. İşe yarıyor diyenler de var yaramıyor diyenler de. Benim siğillerimde işe yaramıştı.

Makalemiz ile sizlere Siğil nedir, neden çıkar, siğili geçiren cerrahi ve doğal yöntemler nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını sunduk. Siğil duası ile ilgili bilgileri ekledik. Umarım faydalı olur. esen kalın.