Sivilce Neden Çıkar?Nasıl Oluşur?Sivilceye Neden Olan 10 Besin

Sivilce oluşumu genç, yaşlı tüm insanların ortak cilt problemidir. Sivilceler görüntümüzü olumsuz etkilemenin yanı sıra bazı dönemlerde belirti olarak görülür. İltihaplı, kaşıntılı sivilceler cilt üzerinde lekelenme oluşmasına neden olduğundan sivilce problemi yaşayanlar acil tedavi yöntemleri uygulama ihtiyacı hisseder. Makalemiz ile sizlere sivilce neden çıkar, neden oluşur gibi sık sorulan soruların cevaplarını derledik. Ayrıca sivilceye neden olan gıdaları yazımızın devamına ekledik. Bu gıdaların tüketimini azaltmanın sivilce oluşumunu azalttığı uzmanlar tarafından ileri sürülmektedir. Öncelikle sivilce neden çıkar sorusunun cevabı ile başlayalım.

Sivilce Neden Çıkar? Neden Oluşur?

Sivilce toplumun %80′ nde görülen cildin yağ oranı bakımından yüksek bölümlerinde ortaya çıkan yaygın bir cilt problemidir. Sivilce (akne vulgaris), yüz, göğüs, sırt, boyun, omuz gibi vücudun çeşitli bölgelerinde görülür. Özellikle ergenlik döneminde(12-18 yaş arası dönem) sık görülen sivilceler ilerleyen yaşlarda da görülebilir.

Sivilce oluşumu nedenleri arasında beslenme, yaşam tarzı, çevre ve anatomik yapı yer almaktadır. Sivilce cilt üzerinde farklı tiplerde görülebilir. Siyah noktalar, beyaz noktalar, küçük kırmızı hassas yumrular(Papüler), cilt yüzeyinin altında katı ağrılı topaklar(Nodüler) yada iltihaplı sivilceler (Püstül) farklı çeşitlerde problemlerdir.

Sivilceye neden olan dört ana faktör bulunmaktadır. Aşırı yağ tüketimi, yağ ve ölü cilt hücreleri tarafından tıkanan gözenekler, bakteriler, Andojen ismi verilen hormonun aşırı aktivitesi sivilce oluşumuna neden olduğu kanıtlanmış faktörlerdir. Sivilce neden çıkar sorusunun cevabını verdik. Sivilce nasıl oluşur sorusunun cevabını da merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Sivilce Nasıl Oluşur?

Sivilce genelde yüz, alın, göğüs, üst sırt ve omuzlarda oluşur.Bunu nedeni cildin bu bölümleri en fazla yağ (sebase) bezine sahip bölgelerdir. Kıl köklerinin içerisinde birçok yağ bezi vardır. Yağ bezlerinde cildi koruyan yağ benzeri sebum maddesi salgılanır. Sebum maddesi bezlerden cilde açılan kanallardan dışarı çıkar. Kanalların tıkanması halinde cilt altında sebum maddesi birikir ve böylece bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşur. Bakteriler sivilce oluşumuna neden olur. Bakterilerin çoğalması kızarıklık, şişlik ve ağrı oluşmasını sağlar. İltihap meydana gelir.

Sivilce çoğu zaman etkili tedavilerle geçse de nadiren kalıcı bir hal alabilir. Beslenme, stresten uzak durma, bazı ilaçların kullanılmasını kısıtlama, cilde uygulanan kimyasalların doğru seçimi, hormonal tedavi sağlayan ilaçlar sivilce oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Bu kurallara uyulmadığı takdirde ise sivilceler daha da kötüleşebilir.

Sivilceye iyi gelen birçok yöntem ve tedavi bulunmaktadır. Öncelikle doğal yollardan sivilce tedavisi uygulamanız, geçmemesi halinde mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.

Sivilce Tedavisi İçin Makalelerimiz;

Sivilceye Neden Olan 10 Besin

Gıda ve sivilce arasındaki ilişki her zaman tartışma konusu olmuştur. Bazı çalışmalar gıda ve sivilce arasında bir bağlantı olmadığını belirtirken, diğer çalışmalar aksi iddia etmektedir. Bununla birlikte, doğru besinlerin (veya eksikliklerinin) alımının cilt sağlığınızı etkileyebileceği belirlenmiştir.

Çok sayıda faktör akneyi tetikleyebilse de, gıda önemli bir rol oynamaktadır. İşte sivilceye neden olan ya da var olan sivilceleri kötüleştirebilecek 10 besin maddesi..

1.Rafine Tahıllar ve Şeker

Yapılan bir araştırma ile 64 kişilik bir grupta karbonhidrat ve şeker tüketimi fazla olan kişilerde daha fazla sivilce oluştuğu görülmüştür. Başka bir çalışmada ise ergenlik döneminde şeker tüketiminin artması sivilce oluşumunu arttırdığı bulunmuştur. Bahse konu gıdalar; beyaz pirinç, makarna veya erişte, beyaz un ile yapılmış hamur işi, kek, ekmek ve kurabiyeler, şekerli içecekler, şeker kamışı vb. tatlandırıcılar olarak listelenmektedir.

2. Süt Ürünleri

47.355 kadının lise diyetini gözden geçiren bir çalışmada, sivilce ile tam ve yağsız süt tüketimi arasında pozitif bir bağlantı bulunmuştur. Krem peynir ve süzme peynir gibi diğer süt ürünlerinin de sivilceye neden olduğu sonucuna varılmıştır. Özellikle yağlı ürünlerin tüketimiz arttıkça sivilceler de de artış olduğu gözlemlenmiştir.

3. Fast Food ve Abur Cubur

Ergenlik dönemindeki gençler üzerinde yapılan bir araştırmada sağlıklı beslenmeyen kişilerde sivilce oluşumunun daha yüksek görüldüğü tespit edilmiştir. Fast food ve abur cubur ürünlerde yüksek miktarda yağ ve koruyucu maddeler yer almaktadır. Bu maddelerin tüketimi sivilce ve daha ciddi problemlere neden olabilmektedir.

4. Omega-6 Yağ Seviyesi Yüksek Gıdalar

Bitkisel ve yemeklik yağların çoğunda omega-6 yağ asitleri bulunur. Özellikle bu yağlarla pişirilen birçok işlenmiş gıda bulunmaktadır. Omega 6 içeren yağları tamamen tüketmemek mümkün olmayabilir ancak mümkün olduğunda kontrollü tüketmek akne oluşumun önleyebilir. Özellikle zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve palmiye yağı omega 6 yağ asitlerini az içerdiklerinden tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

5. Peynir Altı Suyu Protein Tozu

Özellikle spor salonuna gidenler protein tozu kullanırlar. Bu protein tozu içerisinde peynir altı suyu proteini içermektedir. Peynir altı suyu amino asitler açısından zengin olmasına rağmen, peynir altı suyu proteini sivilceye neden olan gıdalar arasında yer alır.

6. Organik Olmayan Et

Doğal veya sentetik steroid hormon ilaçları (progesteron, östrojen ve testosteron dahil) sıklıkla hayvanların büyüme oranını arttırmak için kullanılır. Bu, onları insan tüketimi için daha hızlı hazır hale getirmek için yapılır ve FDA tarafından onaylanmıştır. Hormonlu gıdaların tüketimi sivilce oluşuma neden olmaktadır. Doğal et bulmak zor olduğundan daha seyrek şekilde bu etleri tüketmek sivilce oluşumunu önleyebilir.

7. Kafein ve Alkol

Yapılan araştırmalarda kafein ve alkolün var olan sivilcelerin daha da kötüleşmesine neden olduğu tespit edilmiştir. Aşırı alkol ve kafein tüketiminin ayrıca yan etkileri de bilindiğinden, bu ürünlerin tüketimini aza indirgemeniz sağlığınızı olumlu etkileyecektir.

8. Konserve Gıdalar Sivilceye Neden Olabilir.

İçeriğinde tatlandırıcı, yağ, baharat ve koruyucu gibi bileşenler bulunan dondurulmuş, konserve veya önceden pişirilmiş yemekler işlenmiş gıdalar olarak adlandırılır. İçeriğinde bulunan maddeler sivilceye neden olan gıdalar arasında yer aldığından çok fazla tüketilmemesi gerekir.

9. Kızarmış Gıda

Patates cipsi, patates kızartması, hamburger ve diğer kızarmış ve işlenmiş gıdalar da sivilceye neden olabilir. Bunlar ayrıca sivilce gibi iltihaplı durumlara neden olan kan şekeri seviyenizi hızla yükselten diğer yüksek glisemik gıdaları içerir.

10. Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri yüksek şeker içerir ve kan şekeri seviyelerini artırabilir. Bir çalışmada, alkolsüz içeceklerden şeker alımının sivilce oluşumu riskini artırdığı bulunmuştur Herhangi bir şekerli içecek sivilce riskinizi artırabilir. Bu nedenle, aşırı miktarda şekerli enerji içeceği ve meşrubat içmekten kaçının.

Makalemiz ile sizlere sivilce neden çıkar, neden olur, nasıl oluşur gibi soruların cevaplarının yanı sıra sivilceye neden olan gıdalar listesini sunduk. Umarım faydalı olur.