Soğan Kürü Nedir, Faydaları, Tarifi

Soğan Kürü

Soğan kürü İbrahim Saraçoğlu tarafından hayatımıza girmiş bir kür gibi görülse de aslında yüzyıllardır halk arasında kullanılan bir sağlık kürüdür. Soğan, kanser ve inflamatuar hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilecek en zengin kaynaklardan biridir. Soğan ayrıca, bağışıklık fonksiyonunda önemli rol oynayan bir vitamin olan C vitamini kaynağıdır. Soğan ve sarımsakta bulunan organosülfür bileşiklerinin düzenli tüketimi, 2010 incelemesine göre kardiyovasküler hastalık gelişimini de önleyebilir. Soğan halk arasında da doğal bir antibiyotik olarak bilinir. Grip ve soğuk algınlığına karşı çorap içerisine dilimlenmiş soğan konulması 1500 yıldır uygulanan bir grip tedavisi yöntemidir.

Soğanın faydaları epey fazladır, bu yazımızda sizlere soğan kürü nedir, soğan kürü ne işe yarar, soğan kürünün faydaları nelerdir, soğan kürü ibrahim saraçoğlu tarifi nasıldır şeklinde sorularınıza cevap olabilecek bir makale hazırladık. Öncelikle soğan kürü nedir öğrenelim.

Soğan Kürü nedir

Soğan kürü, soğanın faydalarını içerisinde barındıran bir doğal ilaçtır. Soğan kürü içeriğindeki maddelere alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Onun dışında soğan kürü zararları olmayan ve sağlık faydaları yüksek olan bir kürdür. Hamilelik şansını arttıran soğan kürü olarak popülerliğini kazansa da soğan kürünün faydaları epey fazladır. Hamilelik şansını arttıran soğan kürü olarak bilinmesinin de gerçekten çok etkili ve yaşanmış sebepleri bulunmaktadır.

Hamilelik şansını artıran soğan kürü tarifi nasıldır sorusunun cevabını vermeden önce , soğan kürünün faydaları olan diğer rahatsızlıklara bir bakalım ;

Soğan kürünün faydaları

 • Kadınlardaki çikolata kisti ve miyomları tedavine katkı sağlar.
 • Polikistik over sendromu tedavisinde etkilidir.
 • Soğan kürü adet düzensizliğini önler.
 • Menopozda ortaya çıkan sıkıntıları azaltmaya yardımcı olur.
 • Vajinal akıntı tedavisinde kullanılır.
 • Kıl dönmesi için etkili bir tedavidir.
 • Hamile kalma şansını arttırır.
 • Akne ve sivilce tedavisinde kullanılır.
 • Antibiyotik etkiye sahiptir.
 • Dolaşım ve bağışıklı sistemini güçlendirir ve iyileştirir.
 • Yağlanmayı azaltır, yağ yakmaya fayda sağlar.
 • Balgam söker, öksürüğü yok eder.
 • Stres giderici etkisi ile ankasiyette problemlerine fayda sağlar.
 • Sinüzit tedavisi için kullanılır ve sinüzit ilerlemesine engel olur.

Soğan kürü faydaları bunlar, soğan kürü ne işe yarar sorusunun cevabı da aşağıda ;

Soğan kürü ne işe yarar

 • Erken menopoz önleme
 • Çikolata kisti tedavisi
 • Miyom tedavisi
 • Polikistik over tedavisi
 • Yumurtalık kisti tedavisi
 • Adet düzensizliği tedavisi
 • Grip Tedavisi
 • Öksürük Tedavisi
 • Balgam Sökücü
 • Akne, sivilce tedavisi
 • Vajinal rahatsızlıklar tedavisi
 • Sivrisinekleri kovar
 • Deriye batan kıymıkları çıkarmayı sağlar
 • Burun kanamasını durdurur

Birden çok işe yarar sağlayan soğan kürü tarifi nasıldır sorusuna geçelim şimdi de.

Soğan Kürü Tarifi

1. Hamilelik şansını arttıran soğan kürü nasıl yapılır, tarifi ;

Malzemeler ; 1 adet açık kahverengi kabuklu soğan, 2 su bardağı Klorsuz su(markette satılan su da olur)

Tarifi  ; Soğan kürünü kabuklarıyla bütün olarak kullanabilmek için öncelikle soğanları yıkayalım. Yıkanan soğanları bir süre sirkeli suda bekletelim. Bir tencerenin içine 2 bardak klorsuz su koyarak kaynatalım. Kaynamanın ardından dörde böldüğümüz soğanları su içerisine katalım. 5 – 6 dakika kaynamasına izin verelim ve bu süre sonrası ılımasını bekleyelim. Ilıdıktan sonra tüketmeye hazırdır.

Soğan kürü nasıl kullanılır 

Hamilelik şansını arttıran soğan kürü 15 gün kullanıp 6 ay ara vermelisiniz. 6 ay sonra 15 gün daha kullanabilirsiniz. Bu doğrultuda kullanmanız halinde etki göstermektedir. Süre konusunda kesinlikle uyulması şarttır.

Nasıl Kullanılır ;

 • Öğlen ve akşam yemeklerinden 10 dakika önce bir bardak ılık soğan kürü içmelisiniz. İçeceğiniz kür her zaman taze hazırlanmalıdır. Kür içeriğindeki soğan mutlaka daha önce de belirttiğimiz gibi açık kahverengi  ve kabuklu soğan olmalıdır. Mor, kırmızı veya beyaz kabuklu soğan kür için uygun olmayabilir. Kullanılan soğanların da taze ve çimlenmemiş olması gerekir.

2. Boğaz ağrısı için soğan kürü nasıl yapılır, tarifi

Boğaz ağrısı için soğan kürü faydaları yıllardır kullanılmaktadır. Mevsim geçişlerinde soğan ikiye bölünerek bir torba içerisinde evin ihtiyaç duyulan köşelerine asılarak soğuk algınlığı önlenebilmektedir. Soğuk algınlığına yakalandığınızda da öksürük ve boğaz iltihabı için kullanabilirsiniz.

Malzemeler ; Yarım bir soğanın zarı, 1 Bardak Klorsuz su (markette satılan su da olur)

Tarifi ; Bir bardak suyu içerisine yarım soğanın zarlarını koyarak kaynatın. Suyun rengi soğanın yeşilimsi rengini alana dek kaynatın. Kaynama sonrası soğan zarını süzün ve içilebilir hale gelinceye kadar soğumasını bekleyin. Şimdi çayı yudumlayın.  Boğaz ağrısına bir saat kadar çabuk veda edebilirsiniz.

3.  Cilt lekelerinde kurtulmak için soğan kürü nasıl yapılır, tarifi

Soğan cilt lekelerini giderme konusunda da etkili bir besindir.  Antiseptik olarak işlev gören kükürt bileşikleri sayesinde soğan kürü, cildin pul pul dökülerek yenilenmesine yardımcı olur.

Malzemeler ; 1 adet kırmızı soğan

Tarifi ;  1 Adet kırmızı soğanı dilimleyin. Ardından Soğan dilimlerini direkt cildinize sürün. Su ile durulamadan önce 10-15 dakika bekleyin. Ardından elma sirkesi eklenmiş su ile güzelce durulayın. Bunu her gün iki kez uygulayın. Düzenli kullanımda bu soğan kürü lekeleri soldurarak yok eder. Siz de bunu fark edersiniz.

4. Adet kramplarını geçirmek için soğan kürü nasıl yapılır, tarifi ;

Adet krampları için adet döneminiz gelmeden soğan tüketimini arttırmanız yeterlidir. Bunun için bir kür hazırlamanıza gerek yoktur. Soğan kürünü boğaz ağrısındaki gibi hazırlayarak da tüketebilirsiniz. Adet döneminden 4 – 5 gün öncesi soğanı hayatınızda arttırın ve ağrılardan kurtulun.

Bunlar dışında soğan ile demlenmiş çay şeklinde hazırlanan kür cinsel istek arttırıcı olan libidoyu arttırır. Ruh halinizi iyileştirerek depresyona, strese bağlı ataklara karşı etki sağlar.

Soğan kürü tarifi İbrahim Saraçoğlu

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu soğan kürü tarifi ile kadın hastalıklarının ( yumurtalık kisti, miyom, akıntı ve menopoz ) bir çoğuna çare bulanabildiğinden bahsediyor.

Saraçoğlu Soğan Kürü tarifi, kullanımı ; 
Yemeklik beyaz soğanı dörde bölün ve önceden kaynatılmış 2 su bardağı klorsuz suya koyun. Bu karışımı en az 5 dakika kaynatın. Hiç bir şey ilave etmeden öğle ve akşam yemeklerinden önce tüketin. Bir bardak olarak günde iki kez kullandığınız soğan kürü 15 gün kullanılması gerekir. Bu soğan kürü sayesinde birçok kadın hastalığına çare bulabilirsiniz. Adet döneminde de  bu kürü kullanabilirsiniz ancak en ideal zaman adet bitiminden 7 gün sonra kullanılmasıdır. Kür uygulanmasının 2.ve 3.gününden sonra vücuttan akıntıları veya kistler atılmaya başlayacaktır.

Soğan Kürü Sık Sorulan Sorular

Soğan kürü kullananlar ne diyor
Soğan kürü kullananlar forum, internet siteleri, sosyal medya gibi mecralarda bu mucizevi kürün başarılarından bahsediyorlar. Aşırı kullanımını önermeyen soğan kürü kullananlar yorumlarında soğana alerjisi olanların kullanmaması gerektiği konusunda uyarıyorlar. Soğan kürü kullananlar soğan kürü zararları olmadığını ve düzenli kullanılırsa mutlaka fayda sağlayacağını belirtiyorlar.
Hamile kalmak için soğan kürü işe yarıyor mu
Hamile kalmak için soğan kürü İbrahim Saraçoğlu tarafından öneriliyor. Etkili olduğu bilinen soğan kürü kişiden kişiye işe yarama konusunda farklılık gösterebilir. Denemekten zarar gelmez.
Soğan kürü ne zaman başlanmalı
Soğan kürü ne zaman başlanmalı sorusunun cevabı değişkenlik göstermektedir. Soğan kürü ne zaman sorusunun cevabı ;
 • Boğaz ağrısı için grip esnasında
 • Adet için adet döneminden 4-5 gün önce
 • Hamile kalmak için soğan kürü  regl döneminden 7 gün içerisinde başlanmalıdır. Kullanımı 15 gün kullanıp 6 ay ara vermek, sonra tekrar 15 gün kullanmak şeklindedir.

Bu makale ile soğan kürü nedir, soğan kürü ne işe yarar, soğan kürünün faydaları nelerdir, soğan kürü ibrahim saraçoğlu tarifi nasıldır sorularının cevabını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

Sizin İçin Seçilenler