Solerat Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

Solerat Jel alerji nedeniyle ortaya çıkan semptomlara sahip kaşıntılı ve iltihaplı hastalıkların tedavisinde doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilen bir kremdir. İltihaplanmayı ve kaşıntıyı gidermeye yardımcı olan jel aynı zamanda local anestezik etkiye sahiptir. Solerat jel deriye sürüldüğünde uyuşturucu, kaşıntı giderici, iltihap giderici ve alerji giderici etkiye sahip olması nedeniyle etkili bir kremdir. Bilinçsiz ve kontrolsüz ilaç kullanımı yan etkiler görülmesine neden olabilir. Makalemiz ile Stiderm jel nedir, ne için kullanılır, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını bir araya getirdik. Öncelikle jel nedir, içeriğinde neler var sorularının cevapları ile başlayalım

Solerat Jel Nedir? İçeriği Hangi Maddelerden Oluşuyor?

Solerat piyasada 30 gr ağırlığında aliminyum tüp içerisinde reçeteli satılan uygun fiyatlı bir jeldir. Doktorlar tarafından hastalara sıklıkla önerilen jel içeriğinde etken madde olarak Mepiramin Maleat, Lidokain hidroklorür, Dekspantenol yer alır. Etken madde haricinde yardımcı madde olarak da Klorheksidin glukonat, esans (baby soft), propilen glikol, hidroksipropil selüloz, sitrik asit monohidrat ve deiyonize su yer almaktadır. Jel içerisinde yer alan maddelere karşı alerjiniz olması durumunda kullanmanız önerilmez. Ayrıca bu maddeleri içeren başka ilaçlar kullanıyorsanız birlikte kullanımı aşırı doz sorununa neden olabilir. Yanlış dozda kullanımı da yan etkiler görülmesine neden olabilir. Solerat jel nedir öğrendikten sonra biraz daha detaylı Solerat ne işe yarar öğrenelim.

Solerat Jel Ne İşe Yarar?

SOLERAT, kurdeşen, kaşıntı, böcek ısırması (sivrisinek ısırmaları, arı sokması gibi), güneş yanıkları ve hafif yanıklarda etkilenen bölgeyi iyileştirmek, ağrıyı ve kaşıntıyı gidermek için uygulanır. Egzama ve mantar hastalığı iltihaplı ve kaşıntılı semptomlara sahiptir. Solerat jel egzama ve mantar hastalıklarının tedavisinde iyileştirici etkiye olmasa da semptomların hissinin azaltılmasına yarar sağlar. Uyuşturucu etkisi jel sürülen bölgede uyuşma sağlar ve bu sayede acı, ağrı ve kaşıntı hissini yok eder. Hayatınızı olumsuz etkileyen cilt problemlerinin acı hissini azaltırken, bölgenin hücrelerinin yenilenmesini hızlandırarak bölgenin iyileşmesini sağlar. Solerat ne işe yarar öğrendiniz, jel nasıl kullanılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Solerat Nasıl Kullanılır?

Jeli kulanım şekline geömeden önce dikkat edilmesi gerekenleri listeleyelim.

 • Solerat jeli 2 yaşından küçük çocukların doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır.
 • Jeli kullanmadan önce mutlaka en güncel prospektüs bilgisini okumaya ve içeriğini tam anlamıyla öğrenmeye özen gösterin. Solerat Prospektüs Bilgileri
 • Solerat içeriğinde bulunan etken ve yardımcı maddelere alerjiniz varsa kullanmanız önerilmez. 
 • İltihaplı deri hastalıkları ile enfekte yaralar, iltihaplı deri enfeksiyonları ve bulaşıcı hastalıklar var ise ilacı kullanmanız önerilmez.
 • SOLERAT 30gr jel, gözlere ve ıslak dokulara (mukoza) temas ettirilmemelidir. Temas ettirilmesi durumunda bol su ile yıkanmalıdır.
 • Deriye Jel sürüldükten sonra doğrudan güneş ışığına maruz kalınmamalıdır.
 • Geniş vücut yüzeylerine uygulanması ve 7 günden fazla kullanılması önerilmez. 7 gün sonunda iyileşme görülmezse doktorunuza danışmalısınız.

Nasıl Kullanılır?

Solerat aç ya da tok karna kullanılabilen bir jeldir. Kullanımı;

 • Doktorunuz ya da eczacınız ayrıca bir kullanım talimatı belirtmediyse standart kullanım şekli;
 • Öncelikle jel sürülecek bölge temizlenir.
 • Hasarlı deri üzerine jel ince bir tabaka halinde sürülür. Günde birkaç kez uygun aralıklarla uygulanması yeterlidir. Uyuşturucu etkisi için en düşük dozda sürmek yeterlidir. Jel sürüldükten sonra üzeri örtülmemelidir.
 • 7 günden uzun süre boyunca doktorunuz aksini belirtmedikçe kullanmanız tavsiye edilmeye jeli geniş vücut yüzeyine sürmeniz önerilmez.

Sırada Solerat jelin yan etkileri nelerdir sorusunun cevabı var.

Solerat Jel Yan Etkileri Nelerdir?

Solerat yan etkileri az olan bir jeldir. Yanlış kullanım ve alerjik nedenlerle yan etkiler görülebilir. Doktorunuzun belirttiği şekilde kullanmaya özen gösterin.

Yan etkileri ;

 1. İlacın kullanımına bağlı yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiş olmakla beraber olağan dışı bir etki hissederseniz kullanımı bırakın ve doktorunuza bildirin. Bu olağan dışı etkiler; karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri durumlar şeklinde gelişebilir.

Solerat Jel Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Solerat Jel ne için kullanılır?

Cevap; Solerat jel özellikle iltihaplı, kaşıntılı cilt rahatsızlıklarının tedavisi için kullanılır. Uyuşturucu etkisi ile cildi uyuştururken, cilt hücrelerini yenileyici etki sağlar. Alerji nedeniyle ortaya çıkan ağrılı, iltihaplı cilt problemlerini iyileştirmek için kullanılır. Kurdeşen, böcek ısırması, güneş yanıkları ve hafifi yanıkların tedavi için kullanılır.

Soru; Solerat sivilce için kullanılır mı?

Cevap ; Solerat sivilce tedavisinde etkili bir jel değildir, kullanılması önerilmez.

Soru; Solerat pişik için kullanılır mı?

Cevap ; Solerat pişik tedavisi için kullanılabilir. Kullanım ile birlikte pişik ile ortaya çıkan acı hissini yok eder ve bölgeyi rahatlatır.

Soru; Solerat jel vajinaya sürülür mü?

Cevap; Vajina iç kısmına yani mukoza kısmına temas ettirmeden harici kısma sürülür. Vajina iç kısmına teması halinde bol su ile temizlenmesi gerekir.Uzun süreli kullanım ve geniş alana sürülmesi önerilmez.

Soru; Solerat kurdeşen için kullanılır mı?

Cevap; Alerji nedeniyle ortaya çıkan kurdeşen tedavisi için kullanılır. İyileştirici etkiye sahipti.r

Soru; Solerat Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılabilir mi?

Cevap; Hamilelikte, emzirme döneminde kullanılması doktor tavsiye ise belirlenir. Doktorunuz önermedikçe kullanmanız önerilmez.

Soru; Solerat kullananlar ne diyor?

Cevap; İlaçlar kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir. Solerat jel kullananlar ne derse desin dikkate almamalısınız. Jeli doktorunuzdan tavsiye edebilir, uygun bulması halinde kullanabilirsiniz.

Soru; Solerat jel nedir, ne işe yarar?

Cevap; Ne için kullanılır bölümüne bakınız.

Soru; Solerat jel fiyat ne kadar?

Cevap; Solerat 30 gr jel fiyatı;

En Yüksek15.79 TL
En Düşük12.81 TL
Ortalama15.35 TL

Makalemiz ile Solerat jel nedir, ne için kullanılır, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.