Sulidin Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

Thermo Sulidin Jel Resmi

Sulidin, eklem ağrıları nedeniyle doktora başvuran hastaların adını sıklıkla duyduğu rol-on jeldir. Tedavi amaçlı reçete edilen bu jelin eklem ağrıları haricinde birçok sağlık problemine karşıda etkileri bulunmaktadır. Makalemiz ile sizlere Thermo Sulidin jel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde prospektüs bilgilerini derledik. Öncelikle belirtelim doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilacı kullanmanız önerilmez. Makalemize Sulidin jel nedir sorusunun cevabını vererek başlayalım.

Thermo Sulidin Jel Nedir?

Sulidin jel nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlarlar arasında yer alır. Deri üzerine haricen sürülerek uygulanan jel piyasaya 30 ve 50 gram likit jel içeren polietilen roll-on tüpler içerisinde satışa sunulmuştur. Her bir tüpte %1 nimesulid ve %0,025 kapsaisin maddeleri yer alır.

Jelin içeriğinde etken madde olarak nimesulid ve kapsaisin bulunurken yardımcı madde olarak Mentol (Levomentol), Dietilen glikol monoetil eter, butillenmiş hidroksitoluen, hidroksipropil selüloz, gliseril monooleat, metil paraben, propil paraben bulunmaktadır. Jeli kullanmadan önce içeriğindeki maddeleri okumalısınız çünkü etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması halinde yan etkiler görülebilir. Ayrıca hali hazırda kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlarla aynı etken ya da yardımcı maddeleri içermesi halinde doz aşımı olabilir. Bu durum da yan etkilerin görülmesi nedenleri arasındadır. Jel nedir detayları ile paylaştık şimdi de Sulidin jel ne işe yarar bir göz atalım.

Sulidin Jel Ne İşe Yarar?

Sulidin ağrı kesici ve iltihap giderici etkiye sahip bir jeldir. Özellikle eklem ağrılarına neden olan iltihaplanmaları önleyerek ağrıları gidermeye yarar sağlar. Uygulanan bölgede şişlik ve ağrıyı giderme konusunda etkili bir jeldir. Thermo Sulidin kremi doktorların reçete ettiği aşağıdaki hastalıkların tedavisine olumlu yarar sağlar.

 • Lumbago (Bel Ağrısı)
 • Osteoartrit (Eklem Kireçlenmesi)
 • Periartrit (Eklemi Çevreleyen Yumuşak Doku İltihabı)
 • Tendinit (Kas kiriş iltihabı)
 • Tenosinovit (Kas, kiriş kılıfının iltihabı)
 • Bursit (Eklem çevresindeki keselerin iltihabı)
 • Spor yaralanmaları ( burkulma, ezilme)
 • Eklemlerin travmatik, dejeneratif ve romatizmal hastalıkları tedavisi için Sulidin jel doktorlar tarafından reçete edilir.

Jel ne işe yarar sorusunun da cevabını verdiğimize göre Sulidin jel nasıl kullanılır sorusuna gelelim.

Jel Nasıl Kullanılır?

Jel kullanımına geçmeden önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri listeleyelim. Yanlış kullanım istenmeyen sonuçlar doğurabilir!

Bilinmesi gerekenler;

 • İlacın etken ya da yardımcı maddelerine karşı alerjiniz var ise kullanmanız önerilmez. Test etmek için çok küçük bir bölgeye jeli sürerek 24 saat içerisinde etkisini değerlendirebilirsiniz.
 • Thermo Sulidin’i topikal olarak kullanılan diğer ilaçlar ile aynı anda kullanmayınız.
 • Aspirin ve türevleri arasında yer alan bir ilaç kullanımı ile birlikte astım atağı, nazal polip, nezle veya derinizde alerjik reaksiyonlar gibi problemler yaşadıysanız jeli kullanmanız önerilmez. Sulidin kullanımı ile birlikte bu reaksiyonlardan birini yaşarsanız ilacı kullanmayı derhal bırakın ve doktorunuza durumu bildirin.
 • Jeli süreceğiniz bölgede enfeksiyon, egzama, isilik ve kabartı oluşmuş ise ilacı uygulamayınız. Açık yara üzerine ve yanık cilt üzerine kullanıma da uygun değildir! Belirtilen durumlar düzeldiğinde ilacı uygulayabilirsiniz.
 • Jeli doktorunuzun ya da eczacınızın önerdiği şekilde kullanmaya özen gösterin. Aşırı dozda yanlış kullanım yan etkilere neden olabilir. Dozları sıklaştırmak tedaviye yardımcı olmaz.
 • Jelin sürüldüğü bölgenin üzerini bandaj vb. malzemeler ile kapatmayınız. Derinin hava ile teması kesilmemelidir. Sıcak uygulama (Sıcak su torbası, sıcak havlu) yapmayınız. Geniş cilt yüzeylerine uygulamanız önerilmez.
 • Jel kıyafetlerinize temas ettiğinde bir leke oluşabilir, endişelenmeyin yıkandığında geçecek bir lekedir. Jeli mukozal bölgelerden( ağız, burun içi, göz ve vajina iç kısmı) uzak tutunuz. Temas etmesi halinde bol su ile yıkayarak temizleyiniz.
 • Jel kullanım sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 • Sulidin jel 12 yaş altı çocuklarda kullanımı uygun değildir. Önerilmez. Hamilelik dönemi ve emzirme döneminde doktor onayı olmadan kullanmanız önerilmez.

Jel kullanmadan önce bilinmesi gerekenleri paylaştık. Şimdi sırada jel kullanım şekli var..

Sulidin Jel Kullanım Şekli;

 • Doktorunuzun ya da eczacınızın belirttiği doz önerisinde kullanmaya ve aşmamaya özen gösterin. Kullanım süresini de doktorunuz ya da eczacınız belirleyecektir.
 • Jeli ağrılı bölgeye yeterli miktarda ince bir tabaka halinde sürünüz ve parmak uçlarıyla hafif  hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Kesinlikle kuvvetli bir şekilde ovarak sürmeyiniz. Günde 3-4 defa uygulanabilir.

Kullanımı basit olan jelin yan etkilerine bakalım.

Jel Yan Etkileri Nelerdir?

 • Jel içerisinde bulunan maddelere karşı alerjiniz olması durumunda karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi reaksiyonlar ortaya çıkabilir. İlaç kullanımını bırakarak acilen doktorunuza danışmalısınız.
 • İlacın kullanımına bağlı olarak uygulama bölgesinde tahriş, kızarıklık veya kaşıntı gibi yan etkiler görüldüğünde, doktorunuza başvurunuz.

Sulidin hakkında prospektüs bilgilerinin bir kısmını paylaştık. Tamamına erişmek için tıklayınız.

Thermo Sulidin Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Sulidin jel nedir?

Cevap; Ağrı kesici ve iltihap giderici etkiye sahip bir jeldir. Eklem ağrıları, romatizmal ağrılar ve spor yaralanmaları gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Soru; Sulidin jel yorumlar nasıl?

Cevap; İlaçlar kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir. Kullanıcı yorumlarını dikkate almanız tavsiye edilmez. Doktorunuzun uygun görmesi durumunda kullanarak sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz. Tavsiye ile ilaç kullanılmaz.

Soru; Sulidin muadili jeller nelerdir?

Cevap; SULjel jel % 3 30 gr jel, NIMES COMBO jel 50 G, NIMEKSIL jel % 1 30 gr jel gibi ilaçlar Sulidin muadilidir.

Soru; Sulidin yüze sürülür mü?

Cevap; Yüz bölgesi de dahil cilt üzerinde geniş alanlar olmamak kaydı ve bölgede egzama, yanık, açık yara, isilik olmaması kaydıyla kullanılabilir. Göz, ağız içi, burun delikleri gibi mukozal bölgelerden uzak tutulmalıdır. Temas etmesi halinde bol su ile temizlenmelidir.

Soru; Sulidin Jel kas gevşetici mi?

Cevap; Sulidin iltihap giderici ve ağrı kesici jeldir ve kas gevşetici sınıfında yer almaz.

Soru; Sulidin ayak burkulmalarında kullanılır mı?

Cevap; Burkulma, ezilme, çarpma gibi durumlarda iltihaplanma ve ağrı oluşur. Bu semptomların tedavisine iyi gelen Sulidin Jel tedaviye hızlı bir şekilde olumlu etki sağlar.

Soru; Sulidin fiyatı ne kadar?

Cevap; Sulidin Jel fiyatı 22 Aralık 2019 itibariyle ortalama 31.64 TL’ dir. Güncel fiyat budur ve reçeteli olarak satılmaktadır.

Makalemiz ile sizlere Thermo Sulidin jel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*