Tantum Verde Sprey Nedir?Ne İşe Yarar? Kullanımı

Kış aylarında sıklıkla görülen solunum yolları rahatsızlıkları hayatımızı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Uygulanan tedavilerle bazen yatmadan atlatabilsek de bazen ciddi ağır semptomlardan kurtulmak zor olabiliyor. Soğuk algınlığı semptomları arasında sıklıkla boğazlarda iltihaplanma nedeniyle ağrı ve yanma hissi oluşması çok sık karşılaşılan bir durum. Makalemiz ile yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıklar nedeniyle doktorlara başvurduğunuzda sıklıkla reçete edilen Tantum Sprey nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde prospektüs bilgilerini paylaşacağız. Öncelikle Tantum Verde nedir öğrenelim.

Tantum Verde Sprey Nedir?

Tantum Sprey içeriğinde bulunan etken ve yardımcı maddeler sayesinde boğaz ve diş bölgesinde iltihaplanmayı tedavi etmek için kullanılan sprey formda bulunan ilaçtır. Piyasada 30 ml’lik sprey başlıklı şişelerde sunulur ve görünümü berrak, yeşil renkli sıvıdır. Nane esanslı olması nedeniyle hoş kokuya sahiptir.

Etken madde olarak: 30 ml sprey solüsyonunda 45 mg benzidamin HCl bulunur. Bir püskürtme 0,18 ml’dir ve 0,27 mg benzidamin HCl içerir. Tantum Verde içeriğinde bulunan yardımcı maddeler ise; Gliserin, sakkarin, sodyum bikarbonat, etanol (%95), metil paraben (E218), nane esansı, polisorbat 20, kinolin sarısı (E104), patent mavisi V (E131) ve deiyonize su olarak listelenmiştir.

Tantum Verde içeriğinde bulunan etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda kesinlikle ilacı kullanmanız önerilmez. Tantum Verde Sprey ne işe yarar detaylı olarak yazımızın devamında ele alalım.

Sprey Ne İşe Yarar?

Tantum Verde Sprey yangı önleyici, ağrı yatıştırıcı ajan olarak tedaviye yarar sağlar. Genel olarak listelersek;

 • Ağız ve boğazda ağrıyla seyreden diş eti iltihabı,
 • Ağızı, yutağı ve boğazı çevreleyen dokunun iltihabı,
 • Hastanın yutma fonksiyonunun rahatlatılması,
 • Diş eti rahatsızlıklarında gözlenen bulguların azaltılması,
 • Diş ve çevre dokuların cerrahi girişimlerden sonra ağrı ve iltihabının giderilmesi için Tantum Verde Sprey yarar sağlar.

Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Krem kullanım şekline geçmeden önce Tantum Verde prospektüs bilgileri arasında yer alan dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatalım.

Kullanmadan önce mutlaka dikkat etmeniz gerekenler;

 1. İlaçtaki etken ve yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmayınız.
 2. Doktor ya da eczacı tavsiyesi ile kontrollü olarak kullanılmalıdır. Aksi halde Tantum Verde Sprey kullanılması önerilmez. Yanlış dozda kullanılması yan etkilerin görülmesine neden olabilir.
 3. Tantum Verde içeriğinde yer alan maddeler ile içeriğinde aynı maddeler bulunan ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza bildirin. Aşırı dozda maddelerden almak yan etkilere neden olabilir.
 4. Çok uzun süreli kullanılması önerilmez. Doktorunuzun önerdiği süreye sadık kalmanız önerilir. Doktorunuz ya da eczacınız herhangi bir öneride bulunmazsa iyileşme hissettiğinizde kullanımı bırakabilirsiniz.
 5. Tantum kullanmanıza rağmen 3 gün sonra hiçbir iyileşme görülmezse doktorunuza danışmalısınız. Daha ciddi bir hastalığın belirtileri olma ihtimali düşük de olsa bulunmaktadır.
 6. Geçmişte bronşiyal astım nöbetleri geçirdiyseniz Verde Sprey kullanırken dikkatli olunuz. Çünkü bronşlarda daralma oluşabilir.
 7. Sprey özellikle gargara yapma güçlüğü çeken hastalar için uygundur.
 8. Spor yapanlarda etanol içeren ilaçların kullanılması, bazı spor federasyonları tarafından endike olan alkol konsantrasyonlarının sınırlarına göre doping testinde pozitif sonuçlara neden olabilir.
 9. Gözünüze temasından kaçınmalısınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 10. Tantum Sprey çocuklarda 6 yaş ve üzeri için kullanıma uygundur.
 11. Tantum Sprey hamilelikte kullanılması önerilmez. Doktor tavsiyesine bağlı olarak kural değişkenlik gösterebilir.

Tantum kullanmadan önce bilmeniz gereken uyarıları da yaptık. Şimdi sprey nasıl kullanılır öğrenelim.

Tantum Verde Nasıl Kullanılır?

 • İlk kullanımda art arda sprey pompalama düğmesine birkaç kez basın. İlaç sprey borusu ucuna geldiğinde sprey borusunu ağız içerisine sokarak hastalıklı bölgeye doğru çevirin. İlacı önerilen dozda püskürtün.
 • Tantum sprey yetişkinlerde günde 2-6 kez 4-8’er püskürtme şeklinde uygulanmalıdır. Daha fazla dozda kullanmanız önerilmez.
 • 6-12 yaş çocuklarda ise günde 2-6 kez 4’er püskürtme şeklinde uygulanmalıdır.
 • Yaşlılarda kullanım şekline mutlaka doktor karar vermelidir.

Nasıl kullanılır sorusunun ardından bir diğer başlık Tantum Sprey yan etkileri nelerdir sorusunun cevabına geçelim.

Yan Etkileri Nelerdir?

 1. İlaç kullanımı ile birlikte karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri olağan dışı etkiler hissederseniz mutlaka krem kullanımını bırakarak doktorunuza bilgi vermelisiniz. Sayılan etkiler etken ve yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda görülebilir.
 2. Uzun süreli tedaviler, hassaslaşma durumlarına neden olabilir. Her iki durumda da ilacı kesip doktorunuza danışınız.
 3. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

Krem Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Tantum Verde nedir?

Cevap; Tantum Verde, boğaz ve diş bölgesinde iltihaplanmayı tedavi etmek için kullanılan sprey formda bulunan ilaçtır.

Soru; Tantum Sprey muadili ilaçlar nelerdir?

Cevap; TANFLEX FORT %0.3 oral sprey 15 ml, BENIFLEX 30 ml sprey, Majezik Sprey

Soru; Tantum Verde kullananların yorumları nedir?

Cevap; Spreyi kullananların yorumları önemsenmemelidir çünkü her insanın yapısı farklıdır ve ilaçlar farklı etkiler gösterebilir. Doktorunuzdan ilacı talep edebilir, uygun görmesi halinde kullanarak bir yargıya varabilirsiniz.

Soru; Tantum Sprey fiyatı ne kadar?

Cevap; Tantum Verde fiyatı 07.01.2020 itibariyle 20,34 tldir. Güncel fiyat budur ve reçeteli olarak satılmaktadır.

Makalemiz burada sona erdi. Sizlere Tantum Verde nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir gibi merak edilen soruların cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.