Tırnak Mantarı Neden Olur? Tedavisi İçin Öneriler

Tırnak Mantarı, çeşitli mantar organizmaları nedeniyle oluşan mantar enfeksiyonunun yaygın bir türüdür. En sık rastlanan neden dermatofit adı verilen bir mantar türüdür. Maya ve küfler de tırnak enfeksiyonlarına neden olabilir.

Tırnak mantarı tırnağınızın altında beyaz veya sarı bir nokta olarak başlayan yaygın bir durumdur. Mantar enfeksiyonu derinleştikçe, tırnak mantarı tırnağınızın renginin bozulmasına, kalınlaşmasına ve kenarlarından ufalanmasına neden olabilir. Durumunuz hafifse ve sizi rahatsız etmiyorsa, tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Tırnak mantarı ağrılı ise ve kalınlaşmış tırnaklara neden olmuşsa, kişisel bakım adımları ve ilaçlar size yardımcı olabilir. Ancak tedavi başarılı olsa bile, tırnak mantarı sıklıkla geri gelir.

Bu rahatsız edici deri hastalığı Tırnak mantarı neden olur, nedir, nasıl geçer, tırnak mantarına ne iyi gelir sorularının cevaplarını bu makalede bulabileceksiniz. Okuyun ve tırnak mantarından kurtulmanın yollarını öğrenin.

Tırnak mantarı nedir?

Tırnak mantarı daha çok sıcak havalarda ortaya çıkabilecek olan mantar enfeksiyonları arasında en yaygın olanlarından birisidir. Tırnak mantarı tedavisi geciktirildiğinde hem sosyal hem de psikolojik olarak sorunlara sebep olabilirler.

Oldukça sıcak havalarda ortaya çıkan tırnak mantarı nem, sıcak, terleme ve kötü temizlik koşulları enfeksiyonun oluşmasına ve hızla yayılmasına zemin hazırlar. Mantarın el ve ayak tırnaklarında renk değişimi, kalınlaşma ve bazen de tırnaklar da kırılmaya sebebiyet verdiği görülür.

Tırnak mantarı neden olur?

Tırnak mantarı neden olur sorusuna cevap genelde hijyen koşullarına uyulmaması sayılabilir. Tırnak mantarının nedenlerini sıralarsak ;

 • Tırnakta zedelenmeler tırnak mantarına neden olur.
 • Burun kısmı dar ve sivri olan ayakkabılar,
 • Uzun süreli ayakkabı içerisinde kalan ayakların nemli olarak uzun süre beklemesi,
 • Kan akımını engelleyebilecek hastalıklar ( dolaşım bozukluğu, HIV, diyabet),
 • Çıplak ayakla toprağa uzun süre temas etmek,
 • Aynı ayakkabıları üst üste kullanmak,
 • Kötü bakımı yapılan ayaklar, hijyenik olmayan ayaklar,
 • Ortak alanların kullanımında hijyen yetersizliği genel anlamda tırnak mantarına neden olmaktadır. Peki tırnak mantarı belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır?

Tırnak mantarı belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır?

Tırnak mantarı oluştuğunda öncelikle tırnak rengi sarı daha da ilerleyen enfeksiyonlarda kahverengi bir görünüme bürünür. Daha sonrasında tırnak normal haline göre daha da sertleşir. Tırnağın alt kısmında kötü bir koku birikip bu kişiye rahatsızlık verici derecede olabilir. İlerleyen enfeksiyon kişide ağrı ve sızlamalara sebebiyet vermektedir.

Tırnak mantarı teşhisi nasıl konulur?

Dermatologlar çoğu zaman el ve ayaklarımıza bakarak bu rahatsızlığın tanısını rahatlıkla koyabilir. Teşhisin koyulamadığı durumlarda tırnaklarımızdan küçük örnekler alınarak teşhis koymaya çalışabilir. Alınan örnek test edilir ve kesin teşhis belirlenir. Ardından uygun tedavi yöntemi için harekete geçilebilir.

Tırnak mantarı tedavisi nasıl olur?

Tırnak mantarı tedavisi için enfeksiyon kapmış olan tırnak hekim tarafından incelenerek en uygun tedavi yöntemi ile tedavi edilir.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

*Enfeksiyonlu tırnak ilk olarak kesilir.

*Ardından iyice törpülenir.

*Uygun bir krem yardımı ile tedaviye devam edilir.

*Mantar enfeksiyonu tırnakların tamamına yayılmayıp az bir yerde bulunuyorsa antifungal bir krem veya ilaçlı bir cila ile tedavi edilebilir. Fakat enfeksiyon daha geniş bir alana yayıldıysa itrakonazol gibi bir oral antifungal tedavi uygulanması gerekebilir.

Tırnak mantarından korunma yolları nelerdir?

 • Öncelikle ayağımız için uygun ayakkabıyı tercih etmeliyiz. Ayağımızın hava almasına izin vermeliyiz.
 • Pamuklu çoraplar tercih etmeliyiz.
 • Ayaklarımızı her gün yıkamalıyız.
 • Ayaklarımızı yıkadıktan sonra iyice kurutmalıyız.
 • Gerektiğinde ayak pudrası kullanmalıyız.
 • Tırnaklarımızı oldukça kısa tutmalıyız.
 • Ayak hijyenimiz için malzemelerimizi kullanmadan önce iyice dezenfekte etmeliyiz.
 • Ortak alanlarda başkalarına ait olan terlik, ayakkabı, sandalet kullanmamalıyız.

Tırnak mantarı tedavisi için kremler nelerdir?

Tırnak mantarı kremleri arasında en çok bilinenler;

*Excilor

*Euconychıa

*Lionesse

*Scholl tırnak mantarı giderici

*Natüre Genome

*Gehwol

*Trosyd

*Mıcro Sılver

*Podocare

Tırnak mantarı doğal tedavisi için neler yapılabilir?

Mantar aslında tek başına tehlike yarabilecek bir enfeksiyon olarak bilinmemekle beraber enfeksiyona dönüştüğünde bizler için tehlike yaratabilir.

Tırnak mantarı tedavisi için evde uygulayabileceğimiz basit doğal tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Tabi ki bir doktorunuza danışarak tedaviyi uygulamanız en doğrusu olacaktır.

Tırnak mantarına sarımsak kürü iyi gelir?

Sarımsak bildiğimiz üzere en güçlü anti mikrobiyal bir besindir. 2 kap su kaynatılır ardından ezilmiş olan 10 diş sarımsak suyun içine atılır ve iyice karıştırılır. Ayaklar bu karışımın içerisine bırakılarak 20 dakika bekletilir. Ardından güzelce yıkanıp kurulanır. Tırnak mantarı için sarımsak devamlı kullanımda etki gösterecektir.

Tırnak mantarına elma sirkesi ve hidrojen peroksit kürü iyi gelir.

*¼ kap elma sirkesi

*¼ kap hisrojen peroksit

*2 yemek kaşığı saf alkol

Tüm malzemeler derin bir kapta karıştırılır ardından birkaç bekletilip dinlendirilir. Ardından karışım bir pamuk yardımı ile mantarlı bölgelere sürülür. Günlük olarak uygulanabilecek tedavinin sonuçları kısa sürede etkili olacaktır.

Tırnak mantarına çay ağacı yağı iyi gelir.

*3 damla çay ağacı yağı

*pamuk

Mantar enfeksiyonunun bulunduğu bölgeye çay ağacı yağı damlatılarak pamuk yardımı ile iyice yaydırılır. Tırnak mantarından tamamen kurtulasıya kadar tedaviye devam edilebilir.

Tırnak mantarına VİCKS VAPORUB iyi gelir.

Solunum yollarının tedavisinin dışında antimikrop özelliklerinin tırnak mantarı tedavisinde de kullanıldığını söyleyebiliriz. Vicks vaporub’ı mantarlı bölgeye iyice sürüp bir bandaj yardımı ile iyice kapatırız ve her 6 saate bir bu tedaviyi uygulayabiliriz. Tırnak mantarı tedavisi için etkilerini en kısa görebileceğimiz bir tedavi yöntemidir.

Tırnak mantarına tuz iyi gelir.

Tuzu birkaç damla limon suyu ile karıştırarak enfeksiyonlu bölgeye uygulayalım ve 30 dakika beklettikten sonra iyice durulayalım. Bu karışımı her gün uygulayabiliriz. Tırnak mantarını tuz ile basit şekilde geçirebiliriz.

Tırnak mantarına yoğurt iyi gelir.

Bir miktar doğal yoğurdu bir fırça yardımı ile enfeksiyonlu bölgeye uygulayıp kurumasını bekleyelim. Ardından nemli bir bezle silerek bol su ile yıkayalım ve güzelce kurulayalım. Bu tedaviyi bir gün içerisinde en fazla 3 defa uygulamamız gerekir.

                                         HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN