Zaditen Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı ve Yan Etkileri

Zaditen Şurup Nedir, Ne İşe Yarar

Zaditen Şurup, alerji nedeniyle oluşan belirtilerin tedavisi için doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilen bir ilaçtır. Günlük yaşantısında birçok insan sıklıkla bazı alerjilere sahip olabiliyor. Kullandığımız veya tükettiğimiz çoğu madde içerisinde bulunan zararlılar bağışıklık sistemimizden sızarak bir direnç kazanıyor. Alerji sonucu günlük yaşantımızı aksatacak bazı belirtiler yaşayabiliyoruz, bazen bu alerjik reaksiyonlar ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Makalemiz ile Zaditen nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını derledik. Öncelikle şurup nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Zaditen Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?

Zaditen piyasada 100 ml’lik cam şişelerde reçeteli olarak satışta yer alan bir şuruptur. İlaç kullanımı esnasında kutu içerisinde yer alan ölçek kullanılmalıdır. Her bir ölçek (5 ml) içerisinde erken madde olarak 1 mg ketotifene ve 1,375 mg ketotifen hidrojen fumarat içermektedir. Fiyat olarak uygun fiyatlı şurup doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilmektedir. Alerji ile alakalı belirtilerin tedavisi konusunda etkili bir şurup olan Zaditen ne işe yarar sorusu ile yazımıza devam edelim.

Ne İşe Yarar?

Zaditen Şurup içeriğinde bulunan Ketotifen sayesinde vücutta doğal olarak bulunan histaminin salımını engeller ve histaminin fazlalığının oluşturduğu yan etkileri yok eder. Özellikle Histaminin salınımının artması vücutta ödem, ateş, kızarıklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akması gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtiler alerji olduğuna işart eder. Zaditen şurup alerjik nedenlerle ortaya çıkan bu belirtilerin tedavisinde antihistaminik etki göstererek tedaviye olumlu yarar sağlar. Maddeler halinde ne işe yarar sıralayalım;

 • Zaditen 6 ay ile 17 yaş arası çocuk ve ergenlerde yukarıda saydığımız alerjik hastalıkları önlenmesine ve tedavisine yarar sağlar. Astım ataklarını önleme konusunda da etkili faydaları bulunmaktadır.
 • Alerjik rinit (Saman Nezlesi), bronşiyel astım tedavisinde ve önlenmesinde olumlu etki sağlar.
 • Boğaz, burun ve gözlerde kaşıntı, hapşırma, iltihaplanma, gözlerin sulanması gibi belirtilerin önlenmesinde ve tedavisinde olumlu katkı sağlar.
 • Akut ve/veya kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı,ödem gibi alerjik belirtilerin önlenmesi ve tedavisinde olumlu yarar sağlar.
 • Atopik Dermatit, Alerjik egzama belirtilerinin hissedilmesini ve yarattığı rahatsızlığı gidermeye yardımcı olur.

Zaditen şurup ne işe yarar sorusunun cevabını da verdiğimize göre Zaditen nasıl kullanılır sorusuna geçelim.

Zaditen Nasıl Kullanılır?

Zaditen şurup kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Bunlar; ilk olarak şurubu mutlaka doktor ya da eczacınızın önerisi olmadan kullanmayın. İlaç içerisinde yer alan etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda kullanmayınız. Başka bir rahatsızlık nedeniyle kullandığınız başka ilaçlar varsa bunları mutlaka doktorunuz ile paylaşın. Aynı etken madde içeren birden fazla ilaç kullanmanız doz aşımına neden olarak yan etkilere neden olabilir. Epilepsi hastasıysanız ya da sara nöbeti geçirdiyseniz, ilacı kullanmayın. Şeker hastalarının Zaditen şurup kullanması önerilmez. 6 ay altı bebeklerde kullanılması önerilmeyen Zaditen aynı zamanda hamilelikte ve emzirme döneminde de doktor kontrolü olmadan kullanılmamalıdır.

Zaditen şurup en güncel prospektüs bilgileri

Uyarıların ardından Zaditen kullanımı nasıl olmalıdır sorusunun cevabını verelim. Doktorunuz ayrıca bir kullanım talimatı belirlemedi ise standart kullanım şekli;

 • İlaç dozajını ayarlamak için mutlaka kutu içerisinde yer alan ölçekli kaşığı kullanın. Yanlış kullanım yada aşırı dozaj kullanımı yan etkilere neden olabilir.
 • 6 Ay – 3 Yaş Arası; Sabah ve Akşam tok karna 2 defa kilogram vücut ağırlığı başına 0.05 mg (=0.25 ml şurup). Örneğin, 10 kg ağırlığındaki bir bebeğe sabah ve akşam 2.5 ml ( yarım ölçek) ;
 • 3- 17 yaş arası çocuklar ve gençlerde günlük önerilen doz : Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa 5 ml ( 1 ölçek) şeklinde verilmesi önerilir.
 • Yetişkinler için şurup yerine Zaditen tablet kullanması önerilir.

Kullanım şekli ardından merak edilen diğer soruya geçelim.

Zaditen Yan Etkileri Nelerdir?

Zaditen yan etkileri ilacın içerisinde bulunan maddelere karşı alerji olması durumunda ya da yanlış kullanım sonucunda ortaya çıkabilir.

 • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 • Uykusuzluk, huzursuzluk, uyaranlara aşırı tepki verme ve sinirlilik yaygın görülen yan etkilerdir.
 • İlaç kullanımı esnasında olağan dışı etki yaşamanız durumunda ilaç kullanımını bırakarak doktorunuza danışmalısınız.

Zaditen Şurup Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Zaditen kullananlar ne diyor?

Cevap ; Zaditen şurup kullananların yorumlarına kulak asmamalısınız. Her ilaç etkileri kişinin yapısına ve organizmasına göre farklılıklar gösterebilir.

Soru; Zaditen şurup fiyatı nedir?

Cevap ; Zaditen fiyatı 14 Ara 2018 itibariyle 14.02 TL olarak güncellenmiştir

Soru; Zaditen şurup muadili ilaçlar hangileridir?

Cevap ; Deloday Şurup Perebron Şurup

Soru; Zaditen şurup öksürüğe iyi gelir mi? Geniz akıntısına iyi gelir mi?

Cevap ; Geniz akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisine iyi gelebilmektedir. Öksürük tedavisi için olumlu etkiler çok cüzi miktarda sağlayabilir.

Makalemiz ile sizlere Zaditen nedir, ne işw yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri gibi prospektüs bilgilerini sunduk. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*